Selection based on ERRL rules (65 ERRL’s received for the 60 rider limit).
The ERRL rider (#72) in the reserves was a late entrant and thus is down the reserve list.

28 August 2011 / 9.00am
East Hanningfield Village Hall. CM3 8AE.

1 Steve Fairchild Braintree Velo 4
2 Ben Locke Braintree Velo 4
3 Andy Defrates Braintree Velo 3
4 Benjamin Ryman Braintree Velo 3
5 Chris Hughes Cambridge CC 3
6 Eric Gowland Cambridge CC 2
7 Nigel Hobday Cambridge CC 2
8 Carmelo Luggeri CC Ashwell 3
9 Ben Brown CC Hackney 2
10 Keir Apperley CC Hackney 2
11 Michael Rostoft Chelmer Cycling Club 3
12 Mark Longstaff Colchester Rovers 4
13 Ian Samuel Crest CC - Ilford 3
14 Robert Samuel Crest CC - Ilford 2
15 Trevor Holmes Diss & District CC 3
16 Brian Crump Eagle RC 2
17 Damien Foy Eagle RC 3
18 James Sale Eagle RC 2
19 Adam French East London Velo 2
20 Darren Cainey East London Velo 2
21 Gonzalo Rodriguez East London Velo 2
22 Jack Steven East London Velo 2
23 Simon Bateson East London Velo 2
24 Jeffrey Orrey Essex Roads CC 2
25 Matt Garfield Fenland Clarion CC 3
26 Steven Kaye Fenland Clarion CC 3
27 Dermot Kealey Finchley RT 3
28 Gray Turnock Finsbury Park CC 2
29 Mark Porter Glade CC 2
30 Russell Ford Glade CC 2
31 Brad Lamb Glade CC 3
32 Will Hedden Glade CC 2
33 Trevor Whittock Lea Valley CC 3
34 Scott Cousins Maldon & District CC 2
35 Hamish Hore Maldon & District CC 3
36 Frank Rawlins North Road CC 3
37 Plunkett McGreevy North Road CC 4
38 Jonathan Munns North Road CC 3
39 Colin Bailey North Road CC 3
40 Ian Franklin PCH UK Racing Team 2
41 Steven Griffiths PCH UK Racing Team 2
42 Matt Cowen PCH UK Racing Team 3
43 Simon Alexander Southend Wheelers 2J
44 Lee Desborough St Ives CC 2
45 Tom Caldwell St Ives CC 3
46 Gavin Moore Stowmarket CC 2
47 Jonathan Shuster Stowmarket CC 2
48 Kristian Mobbs Stowmarket CC 4
49 Thomas Doe VC Norwich 3
50 Glyndwr Thomas VC Norwich 4
51 Philip Thomerson VC Norwich 3
52 James Browne VC Norwich 3
53 Danni Murray VC Revolution 3
54 Nick Esser Velo Club Baracchi 2
55 Liam Gentry Velo Club Baracchi 2
56 Andrew Baker Velo Schils 3
57 Mark Hurrell Velo Schils 3
58 Patrick Schils Velo Schils 3
59 Mark Smith Welwyn Wheelers 2J
60 Iain Nibbert West Suffolk Wheelers 4
RESERVES - In order of preference
61 Jason Jeffers East London Velo 3
62 Edward Wells VC Norwich 4
63 Nick White East London Velo 3
64 Hugo Robins East London Velo 3
65 Terry Garlinge East London Velo 3
66 Thomas Durno Cambridge University CC 2
67 Marco Cuppola Gemini BC 2
68 Stuart Pryce Nottingham Clarion 2
69 Jonathan Furniss Twickenham CC 4
70 James Bonnington VC Long Eaton 4
71 Neil Fraser Hitchin Nomads CC 4
72 Daniel Scott PCH UK Racing Team 3
73 Patrick Hawkins Dulwich Paragon 2